KLISZCZACKA ZAGRODA

Kliszczacka Zagroda to drewniana izba zabudowana w oparciu o konstrukcję starej sceny, imitująca zabudowania tradycyjnych domów. We wnętrzu znajduje się Izba Regionalna. Oficjalnego otwarcia obiektu turystycznego podczas Dożynek Gminnych 21 SIERPNIA 2022 roku dokonali: wice starosta Rafał Kudas, radny małopolski Robert Bylica, radny powiatowy Edward Zadora, wójt Marek Kluska, sekretarz gminy Marian Cieślik oraz mer Drocourt Bernard Czerwiński z Francji. W pomieszczeniu można obejrzeć przedmioty codziennego użytku, meble, stroje i naczynia oraz narzędzia rzemieślnicze, które udało się zgromadzić pracownikom Kliszczackiego Centrum Kultury. We wnętrzach podziwiać można kolekcję malarstwa na szkle Zdzisława Słoniny, kolekcję fotografii Józefa Wrony oraz kolekcję rękodzieła, dawnych narzędzi i przedmiotów gospodarstwa domowego służących od wieków naszym przodkom. Dziękujemy osobom, które podarowały lub przekazały eksponaty w depozyt czasowy m. in.: Tadeusz Jątyka, Henryk Dyrcz, Tadeusz Lenartek, Małgorzata i Roman Pęcek, Teresa i Bartłomiej Dyrcz, Jan Surlas, Cecylia Mizera. Za włożone serce, trud i pasję w przygotowaniu wnętrza dziękujemy Małgorzacie Pęcek i Wojtkowi Pęckowi.
Mamy nadzieję, że przy wsparciu samorządu i wójta będziemy mogli kontynuować rozwój i rozbudowę tego wyjątkowego miejsca, które służyć będzie celom turystycznym, etnograficznym i edukacyjnym dla następnych pokoleń.

#Zagroda #Kliszczacy #Etnografia #Edukacja #Region 

#Żywa_Zagroda
Po otwarciu Kliszczackiej Zagrody podczas Dożynek Gminnych miejsce już w pełni zaczyna edukować młode pokolenia. Rozpoczęliśmy cykl zajęć – Blisko natury i tradycji. Historia koni i przejażdżka wozem oraz rozmowa z furmanem P. Cudakiem, to niecodzienne doświadczenie, które było przewodnim tematem spotkania. Odwiedził nas również rzeźbiarz Józef Wrona, który przekazał kolejne eksponaty. Smak miodu z plastra oraz pokaz dawnych stolarskich narzędzi zaprezentował Henryk Dyrcz.

Byli z nami radny E. Zadora, wójt M. Kluska, sołtys Z. Janicka
Starostwo Powiatowe w Myślenicach Józef Tomal wsparło nagrodami #Kliszczackie_Lato, które w imieniu starosty wręczył dla Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy radny Edward Zadora.

Smak tego wyjątkowego popołudnia utrwalił Wojtek Pęcek

Do zobaczenia w Kliszczackiej Zagrodzie!#Natura #Tradycja #Kliszczacy #Tokarnia