Speakers' Corner


Mówicie po angielsku? Jesteście towarzyscy i otwarci? Lubicie spotykać się z ludźmi i rozmawiać na ciekawe tematy? Chcielibyście ćwiczyć swój angielski? W takim razie te spotkania są dla was! Nie jesteśmy szkołą, tu nie ma nauczycieli, nasze spotkania to nie lekcje. Chcemy po prostu mówić po angielsku.
Do you enjoy speaking English? 

Are you sociable and open minded? Do you like meeting people and discussing interesting topics? Would you like to practise your English? Then these meetings are for you! We are not a school, there are no teachers here, our meetings are not lessons. We just want to speak English.


Tak ogłaszaliśmy się we wrześniu 2018. Pierwsze spotkanie Speakers’ Corner odbyło się 2 X, kolejne 36 miały miejsce w prawie każdy wtorek o godz.18.00. Poruszaliśmy przeróżne tematy: bez czego trudno by nam się żyło, o pracy, o sztuce współczesnej, koncertach, o organizacji czasu, o trudnym wieku nastolatków, o tym, czy można polegać na własnej pamięci, o uczuciach, naszych zainteresowaniach, o tym, co czytamy, oglądamy, czego słuchamy. Wspominaliśmy nasze dzieciństwo, bliskie nam osoby, które już nie żyją, a które miały na nas wielki wpływ, opowiadaliśmy o naszych podróżach, o wyprawach z Nieprzemakalnymi, o zabawnych, niebezpiecznych, smutnych lub głupich rzeczach, które nam się przytrafiły, graliśmy w Dixit i Kahoot.
W grudniu przenieśliśmy się do kuchni, gdzie ćwiczyliśmy kulinarny angielski przygotowując kurczaka ze szpinakiem, czosnkiem i suszonymi pomidorami. W lutym składaliśmy zamówienia w kawiarni Korzenna z menu w języku angielskim i rozmawialiśmy z gospodarzem lokalu w tymże języku. Również w lutym spędziliśmy piękny wieczór w Pracowni Ikony brata Marcina Świądra w Skomielnej Czarnej. To niesamowite miejsce skłania do rozmów na tematy duchowe i ponadczasowe. Radio Ain Karim odwiedziliśmy w marcu. Poznaliśmy miejsca, z których nadawane są audycje i słuchaliśmy historii o początkach i działalności radia. Kolejne spotkanie w nowym już studio radia miało miejsce we wrześniu. W kwietniu do Dworu Targowskich zaprosił nas dyrektor GOKiS Bartłomiej Dyrcz, który oprowadził nas po wystawie Zdzisława Słoniny, a następnie przeprowadził warsztaty malarstwa na szkle, czego wynikiem było namalowanie logo Speakers’ Corner na szkle. Czerwiec i lipiec spędzaliśmy aktywnie, zabierając nasze dzieci (przyszłych Speakers’ Cornerowiczów) na place zabaw w Skomielnej Czarnej lub przy Orliku w Tokarni. We wrześniu odwiedziliśmy pracownię Bartłomieja Dyrcza Studio Square, gdzie artysta opowiadał nam o swoim malarstwie, pisaniu i muzyce. Po spotkaniu jedna z uczestniczek stwierdziła: To była prawdziwa operacja na otwartej duszy.
Choć tematy do dyskusji zawsze są przygotowane, bardzo często nasze rozmowy odbiegają od nich i same prowadzą na tereny, których nie przewidzieliśmy. Spontaniczność, naturalność, otwartość to cechy naszych spotkań. Udział w nich jest dobrowolny, bezpłatny i bez zobowiązań. Za to z pewnością przynosi wiele korzyści. Okazuje się, że wystarczy rozmawiać po angielsku raz w tygodniu, żeby poprawić swoje komunikacyjne umiejętności i zyskać większą pewność siebie i śmiałość w kontaktach z obcokrajowcami.
Teresa Mizera Dyrcz

Ferie 2020 z wolontariuszami EuroWeek w GOKiS

Gizem z Turcji i Rio z Indonezji gościli w dniach 4-5 luty 2020 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Tokarni prowadząc zajęcia dla dzieci z całej gminy. Wolontariusze pracują dla Fundacji EuroWeek Szkoła Liderów, która od lat zajmuje się organizowaniem zajęć mających na celu rozwój dzieci i młodzieży z całej Polski zarówno pod względem językowym, jak i kulturowym, a także oswojenie ich z językiem angielskim.
Dzieci podzielone na dwie grupy spędziły miło i konstruktywnie czas z Gigi i Rio, którzy opowiadali im o swoich krajach oraz prowadzili gry i zabawy integracyjne, a wszystko to odbywało się w języku angielskim, z zabawnymi elementami polskiego, np. masakra, lamus. Wszyscy wychodzili ze spotkania z uśmiechem na twarzy. Były też pamiątkowe zdjęcia i rozmowy z wolontariuszami. W zajęciach wzięło udział ok.50 dzieci z Tokarni, Więcierzy, Więciórki, Krzczonowa i Skomielnej Czarnej.
W czasie swojego pobytu w Tokarni wolontariusze mieli okazję spróbować potraw charakterystycznych dla naszego regionu, poznać lokalne zwyczaje oraz odwiedzić dwie rodziny w ich domach. Dzięki gościnności rodziny Gawlak Rio i Gigi zasiedli do stołu z polską rodziną kosztując smacznych potraw.
Ostatniego wieczoru wolontariusze spotkali się z grupą Speakers’ Corner aby porozmawiać o swoich krajach, zainteresowaniach, rodzinie, pracy. 


Teresa Dyrcz

Galeria