Old Boys - siatkówka mężczyzn

Drużyna z Tokarni, 2016

Piłka siatkowa

        W Gminie Tokarnia siatkówka pojawiła się pod koniec lat 50-tych i do połowy lat 70-tych XX wieku popularnością przewyższała nawet piłkę nożną. Na terenie sołectw wchodzących obecnie w skład Gminy Tokarnia nie było żadnych sal sportowych, dlatego siatkówka uprawiana była tylko na wolnym powietrzu w okresie letnim, przy dobrej pogodzie. Spontanicznie budowano boiska do piłki siatkowej na placach przyszkolnych. 
     Tradycyjnym miejscem pozaszkolnych rozgrywek siatkarskich był zabytkowy park w Tokarni, gdzie w niedzielne popołudnia odbywały się mecze w atmosferze festynu i w asyście licznie zgromadzonej publiczności. Boisko to leżało przy drodze powiatowej, pomiędzy zabytkowymi lipami. Rozgrywano na nim również mecze piłki ręcznej, natomiast pomiędzy dworem a obecną szkołą było mniejsze boisko przeznaczone tylko do piłki siatkowej. 
W tokarskim zespole siatkarskim występowali wtedy m.in. Leon Radoń, Piotr Mirek, Józef Mizera, Edward Słonina, Mieczysław Bierówka, Ludwik Jątyka, Jan Miernik, Stanisław Jędroszak. 
     W Tokarni na początku lat 70-tych, powstała przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tokarni mała salka gimnastyczna, która na długie lata była jedynym, krytym obiektem sportowym w Gminie. Warunki uprawiania siatkówki uległy zasadniczej poprawie. Wtedy w 1975 roku powstała drużyna męska, która była przez kilka sezonów zarejestrowana w Okręgowym ZPS w Krakowie i uczestniczyła w rozgrywkach ligowych ( liga okręgowa ) aż do 1985 roku. Jej wieloletnim kierownikiem i trenerem został Tadeusz Hobot. Był to Ludowy Zespół Sportowy Tokarnia. Drużyna ta brała również udział w licznych turniejach i spartakiadach. 
     Od końca lat 80-tych XX wieku w Tokarni istnieją również grupy grające systematycznie w piłkę siatkową. Od ponad dwudziestu lat trenują regularnie i spotykają się w tych samych terminach, mężczyźni w piątki, kobiety w środy! 
    2014 roku rozpoczął się bardzo popularny cykl:„LigaMistrzów Piłki Siatkowej Seniorów”, w którym biorą udział drużyny piłki siatkowej mężczyzn z Łętowni, Pcimia, Skomielnej Czarnej i Tokarni. 

Końcowa tabela „Ligi Mistrzów” - 2016
I Tokarnia - 9 pkt. (2z) 
II Pcim - 9 pkt. (1z)
III Łętownia - 5 pkt (1z)
IV Skomielna Czarna - 1 pkt. 

Składy drużyn w 2016 roku:
Tokarnia ( R. Hanusiak, T. Jątyka, J. Wróbel, S. Wróbel, T. Sum, T. Zadora, J. Wróbel, M. Cieślik, P. Janiczak, K. Mirek).
Pcim ( S. Druzgała, A. Bzowski, P. Kozak, P. Kozak, Z. Ulman, E. Luberda, D. Tupta, A. Sraga, P. Olejniczak, A. Kęsek).
Łętownia ( J. Mirek, A. Jałocha, Ł. Jałocha,, A. Miernik, A. Figura, E. Kowalcze, K. Kowalcze, A. Książek, M. Zięba). 
Skomielna Czarna ( P. Słonina, Z Sępiak, A.Tajs, J. Buda, P.Makusek, T. Romaniak, A. Luberda, G. Gawlak, T.Worwa, St. Zadora). 

Marian Cieślik